Jak łączyć dokumenty? Spinacze, zszywacze, listwy i inne akcesoria biurowe.

24-01-2023

Stosy nieposegregowanych dokumentów potrafią sprawić sporo problemów w firmie jak i w życiu osobistym. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, najlepiej na bieżąco utrzymywać porządek w papierach. Spinanie dokumentów to jeden ze sposobów. W zależności od potrzeby i użytych przyrządów biurowych spięcie może być trwale lub nietrwale.

Zszywacze


Zazwyczaj pierwszym przyrządem, które przychodzi na myśl, gdy pragniemy spiąć dokumenty jest zszywacz, który bardzo niewielkim wysiłkiem z naszej strony spina dokumenty. W zależności od użytego modelu zszywacza, możemy spiąć od kilku do nawet kilkuset kartek.
W większości przypadków wystarcza nam tradycyjny zszywacz biurowy. Dostępny on jest na rynku w wielu modelach, wykonany z metalu lub trwałego tworzywa sztucznego.

artykuły biurowe smartkleks.plartykuły biurowe smartkleks.pl

 

Do zszywaczy biurowych zaliczyć możemy również zszywacze elektryczne, które do całkowitego minimum ograniczają nasz wkład w spinanie dokumentów. Zasilane są one bateriami lub zasilaczem sieciowym.
Zszywaczem, który na pewno przyda się podczas porządkowania dokumentów w firmie jest zszywacz archiwizacyjny. Długie, solidne ramię i podstawa oraz użyty rodzaj zszywek umożliwiają spięcie nawet do 240 kartek.
Niestandardowe formaty dokumentów, najłatwiej łączyć przy pomocy zszywacza długoramiennego. Tego typu modele posiadają skalę i ogranicznik umożliwiający precyzyjne wyznaczenie miejsca zszycia.

artykuły biurowe smartkleks.pl
Niedawno na rynku pojawiły się również zszywacze bezzszywkowe, które są bardziej ekologiczne i ekonomiczne od tych tradycyjnych, gdyż nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów w postaci zszywek. Jednak mają też swoje słabe strony. Pierwszym z nich jest możliwość spięcia tylko niewielkiej ilości kartek, natomiast drugim trwały ślad jaki pozostawiają na arkuszu papieru.

Spinacze

Kolejnym bardzo popularnym sposobem łączenia dokumentów jest spinanie spinaczem.
Z pomocą spinaczy nieinwazyjnie i bardzo szybko zepniemy niewielką ilość dokumentów.
Spinacze możemy podzielić na kilka rodzajów: okrągłe, trójkątne, krzyżowe lub spinacze z etykietą.
Na rynku funkcjonują również kolorowe spinacze z tworzywa sztucznego. Są one szczególnie lubiane przez dzieci, do segregacji papierów szkolnych, ale sprawdzają się także w warunkach biurowych, gdyż ułatwiają rozróżnienie rodzaju dokumentu poprzez użycie odpowiedniego koloru spinacza.

artykuły biurowe smartkleks.pl

 

artykuły biurowe smartkleks.pl

Klipy biurowe


Klipy biurowe znane też pod nazwą klipsy to bardzo przydatny gadżet nie tylko w biurze, ale i w domu. Prócz bardzo wygodnego spinania dokumentów, klips biurowy zabezpieczy otwarte opakowania z żywnością lub chemią gospodarczą. Klipy występują w różnych rozmiarach i kolorach, choć te najbardziej popularne są czarne. Metalowy klip ze sprężynką znany jest również pod nazwą klamerka. 

artykuły biurowe smartkleks.pl

 

 

Grzbiety wsuwane


Listwy wsuwane wykonane są z wytrzymałego tworzywa w wielu kolorach. Występują w kilku rozmiarach, który dostosowujemy do ilości kartek, które planujemy przechowywać. Dla dodatkowego zabezpieczenia dokumentów można dołączyć okładki. Przednia polipropylenowa zazwyczaj jest bezbarwna lub delikatnie barwiona, natomiast tylna dostępna jest w wielu kolorach.

artykuły biurowe smartkleks.pl

Klipsy archiwizacyjne


Przy dużej ilości dokumentów koniecznych do zarchiwizowania przydatne są klipsy archiwizacyjne. Wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a pomieścić mogą nawet do 600 kartek.
Klipy te składają się z dwóch części. Na plastikowe wąsy należy nałożyć przedziurkowane dokumenty i zabezpieczyć od góry nakładką.Taśmy i sznurki do archiwizacji


Jest to jeden z najstarszych sposobów łączenia dokumentów, ale wciąż bardzo popularny. Wiele instytucji w dalszym ciągu używa taśm, sznurków i przekładek archiwizacyjnych. Zabezpieczanie dokumentów w ten sposób jest bardzo trwałe, ale i czasochłonne. Plik dokumentów należy przedziurkować dziurkaczem, następnie przewlec przez nie sznurek lub taśmę archiwizacyjną.

W warunkach domowych, na krótki okres czasu, jeśli aktualnie nie mamy pod ręką potrzebnych akcesoriów biurowych sprawdzi się zwykłe zagięcie rogów papieru. Jednak jest to rozwiązanie krótkoterminowe, znajdujące zastosowanie tylko przy kilku kartkach papieru. Dlatego warto mieć pod ręką odpowiednie urządzenie, dostosowane do naszych potrzeb.

Jeśli potrzebujesz zaopatrzyć się w profesjonalne artykuły biurowe zajrzysz do naszego sklepu papierniczego online smartkleks.pl. Znajdziesz tam niezbędne w każdym domu i każdej firmie akcesoria biurowe, artykuły piśmiennicze, szkolne i plastyczne.