Gdy zdarzy się pomyłka. Gumki i korektory jako niezbędne akcesoria szkolno-biurowe

23-06-2020

Nikt  z nas nie jest nieomylny. Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką – ważne jednak jest, abyśmy swoje błędy potrafili naprawiać. Tej umiejętności uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Podczas pisania w zeszycie nie raz zdarza im się popełnić błąd. Aby notatki nadawały się do późniejszej nauki, niepoprawne zapiski ołówkiem lub długopisem należy wymazać. Do tego zadania wystarczy użyć dobrej jakości gumki do ścierania lub korektora.

Gumki do ścierania

Do usunięcia zapisków lub rysunków wykonanych ołówkiem należy użyć gumki do ścierania. Dobra gumka poradzi sobie też z rysunkami wykonanymi kredkami. Sklepy oferujące artykuły piśmiennicze zazwyczaj mają w swoim asortymencie różne rodzaje gumek,  w wielu rodzajach i kształtach. Dzieci przy wyborze nowej gumki zazwyczaj kierują się tylko jej wyglądem. Wybierając gumkę do użytku biurowego, warto upewnić się, jakie właściwości cechują dany model.  Jeśli na przykład będziemy używać gumki głównie do ścierania ołówków HB lub bardziej miękkich, powinniśmy wybrać gumkę z kauczuku syntetycznego lub tworzyw polimerowych, która nie będzie zostawiała rozmazanych śladów i nie będzie też niszczyła kartki. W biurach (ale i w szkołach) dobrze sprawdzają się też gumki dwuczęściowe, w których jedna część dłuży do ścierania ołówków i kredek, a druga – atramentów i długopisów.

Rodzaje korektorów

Do poprawiania błędów napisanych długopisem najlepiej użyć korektora. Dawniej korektory dostępne były głównie w formie płynnej, w buteleczce przypominającej lakier do paznokci. Aplikator miał formę pędzelka lub niewielkiej gąbeczki. Ich wadą było jednak to, że zawartość buteleczki stosunkowo szybko wysychała i bez rozcieńczania nie dało się jej ponownie użyć. Korektory płynne zaczęły więc być zastępowane przez korektory w długopisie lub w taśmie. Modele długopisowe są bardzo precyzyjne, pozwalają na korekty nawet małych znaków interpunkcyjnych. Problem z ich użyciem polega jednak na tym, że korektor potrzebuje chwili na wyschnięcie, by można było na nim ponownie coś napisać. Dużą popularność zdobyły więc korektory w taśmie. Nie dość, że łatwo dzięki nim skorygować nawet całe zdania, to na korektorze można pisać w zasadzie od razu po aplikacji. Dzięki korektorom notatki szkolne, jak i biurowe, mimo naniesionych poprawek, wyglądają schludnie i profesjonalnie.