Rodzaje zszywaczy biurowych

30-09-2020

Każdy, kto pracował w biurze, doskonale wie, jak przydatny może okazać się zwykły zszywacz. Niewiele osób wie, że pierwsze zszywacze zagościły na dobre w biurach już w czasach rewolucji przemysłowej, a zasada ich działania do dzisiaj niewiele się zmieniła. Wciąż wykonują jedno zadanie: łączą ze sobą dokumenty przez wbicie w nie zszywki i zagięcie jej rogów. Co jeszcze warto wiedzieć o zszywaczach biurowych?

Rodzaje zszywaczy

Większość z nas miała zapewne do czynienia ze standardowym zszywaczem biurowym, który zszywa kartki w pozycji poziomej. Wiele biur korzysta jednak ze zszywaczy pionowych, które często uważane są za bardziej poręczne. Tam, gdzie podczas zszywania niemożliwe jest skorzystanie z płaskiej powierzchni, najczęściej korzysta się ze zszywaczy nożycowych, które wygodnie obsługuje się jedną ręką. Innym rodzajem zszywaczy są modele długoramienne, wykorzystywane w np. biurach projektowych i wszędzie tam, gdzie zszywa się kartki o większych formatach. Do zszywania grubszych plików dokumentów służą zszywacze heavy duty mogące połączyć ze sobą nawet do 120 kartek. Kolejną grupą są profesjonalne zszywacze introligatorskie, charakteryzujące się większą trwałością i szerszym zakresem pracy. Wykorzystuje się je między innymi do zszywania grzbietów broszur i książek.

Jak wybrać nowy zszywacz?

Przed zakupem zszywacza należy zadać sobie kilka pytań, które ułatwią wybór konkretnego modelu. Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi: po ile kartek będziemy zszywać? Większość zszywaczy zaprojektowana jest do zszywania maksymalnie 12-15 stron, jednak bez trudu znajdziemy też zszywacze biurowe  radzące sobie z 50 kartkami na raz. Wymagają one używania większych zszywek, mogących objąć taką ilość papieru. Chociaż większość z nas zszywa dokumenty w górnym lewym rogu, czasami konieczne jest zszycie kartek na większej głębokości. Wtedy najlepiej sprawdzi się model z możliwością zszywania nawet do kilku cm. Wybierając zszywacz do swojego biura, warto zastanowić się też, czy wystarcza nam zwykłe zszywanie zamknięte (końcówki zszywki zagięte są do wewnątrz), czy może potrzebujemy opcji zszywania otwartego (ułatwiającego rozszycie dokumentów), płaskiego zaginania zszywek, czy też zszywania tapicerskiego.  Zwróćmy uwagę, czy dany model ma antypoślizgowy spód i gumowane ramię – zdecydowanie ułatwiają one pracę w gorące dni, gdy dłonie się pocą. Zszywacze renomowanych firm posiadają specjalną listwę ułatwiającą zszywanie różnych formatów - sprawdźmy, czy ma ja interesujący nas model.  Dobry zszywacz z pewnością posłuży nam wiele lat, ale dla pewności lepiej kupić produkt z gwarancją. Ostatnim kryterium przy zakupie zszywacza powinien też być jego wygląd. W kancelariach prawniczych czy notarialnych lepiej prezentują się eleganckie zszywacze metalowe lub czarne. W większości biur jednak dobrze sprawdzają się kolorowe modele z tworzywa sztucznego.

Zszywacz a zszywki

Kupując nowy zszywacz, warto przy okazji kupić też zapas pasujących do niego zszywek. Niektóre modele obsługują kilka rodzajów zszywek, inne – tylko jeden. Jeśli zostało nam sporo zszywek do starego zszywacza, najbardziej ekonomicznie będzie oczywiście poszukać modelu, w którym będziemy mogli je zużyć. Zszywki możemy podzielić na zwykłe i aktowe. Te pierwsze są elastyczne, można więc dowolnie wyciągać je z kartek. Ich najpopularniejszy rozmiar to 24/6. Zszywki aktowe cechują się większą grubością i wytrzymałością, zazwyczaj służą do zszywania większej liczby dokumentów. Te najczęściej używane mają rozmiary od 23/8 do 23/23. Kupując zszywki, warto pamiętać o tym, że niektóre z nich mają zaostrzone końce (np. Leitz), dzięki czemu zszywanie jest łatwiejsze.