Plecaki i tornistry szkolne 2023/2024 - jaki wybrać?

01-06-2023

Czym się kierować kupując plecak dla dziecka? Jaki model plecaka lub tornistra będzie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy dla zdrowia ucznia?

Zapoznaj się z naszym krótkim kompendium wiedzy o plecakach i tornistrach 2023/2024.

Choć wakacje w pełni, wielu z nas już myśli o wyborze najlepszego plecaka szkolnego dla swojej pociechy. Najtrudniejsze zadanie stoi przed rodzicami przyszłych pierwszoklasistów, którzy decyzje te podejmują pierwszy raz. Wielu z nich zastanawia się czy lepszy będzie plecak, a może tornister, jakie modele są modne, które spodobają się dziecku i sprawią, że chętniej będzie chodzić do szkoły.

Wybór nie jest łatwy, bo przecież zależy nam, aby nasze dziecko miało wszystko co najlepsze.

 

Plecak czy tornister? Co lepsze dla pierwszoklasisty

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Zarówno plecaki jak i tornistry mają swoje zalety i wady. Chyba najprościej będzie jeśli po prostu je omówimy. Zacznijmy od tornistra.

 

Jego dużym plusem jest usztywnienie. Zarówno pleców jak i pozostałych części. Dzięki czemu zawartość jest idealnie chroniona przed zagnieceniem. Forma tornistra zapewnia także stabilność, wzmocniony spód umożliwia postawienie go na ziemi bez ryzyka przewrócenia. Zazwyczaj tornistry posiadają jedną pojemną komorę i małą kieszonkę na przodzie. To rozwiązanie ułatwia dostęp do całej zawartości, bez konieczności otwierania wielu komór.

Gabaryty i pojemność tornistra sprawiają, że możne on posłużyć przez pierwsze trzy lata nauki. Oczywiście jeśli wcześniej nie znudzi się dziecku ;)

Wielkość tornistra, która w tym przypadku określona została jako plus, może również uchodzić za minus. Związane jest to z posturą dziecka. Jeżeli nasz siedmiolatek jest wyjątkowo filigranowy, to gabaryty i pudełkowa budowa tornistra zwyczajnie go przytłoczą. Ważna jest też waga. Tornistry zazwyczaj ważą około kilograma, plecaki dla kas 1-3 są lżejsze i mniejsze wizualnie, więc na drobnych dzieciach będą wyglądać lepiej.

 

Plecaki w większości przypadków posiadają kilka komór i dodatkowe kieszonki. Więc istnieje możliwość poukładania artykułów szkolnych osobno. Ważne jest to w przypadku stroju i obuwia gimnastycznego. Łatwiej również utrzymać porządek.

Plecak nie ma usztywnionych wszystkich części. Ogranicza się to do pleców i dna. W związku z tym istnieje ryzyko uszkodzenia podręczników, zeszytów i innych akcesoriów szkolnych. Tym bardziej, że ma on tendencję do przewracania się, które zakłóca lekcję i rozprasza koncentrację uczniów.

Mniejsza pojemność ma też swoje minusy. Taki plecak nie zawsze wystarcza na drugą i trzecią klasę. Zwyczajnie, po roku może już być zbyt mały.

 

Ergonomia, funkcjonalność, bezpieczeństwo – najlepsze cechy plecaka szkolnego

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy dobór plecaka czy tornistra do postury dziecka jest bardzo ważny. Górna część plecaka powinna znajdować się na linii ramion, dolna na wysokości miednicy. Nie powinien on być również szerszy niż ramiona dziecka. Aby ułatwić Ci wybór najodpowiedniejszego modelu, wszystkie plecaki jakie znajdziesz w naszym sklepie z artykułami szkolnymi smartkleks.pl opisane są wymiarami i wagą.

Panuje zasada, że im plecak lżejszy tym lepiej. To prawda, ale nie zawsze! Trzeba znaleźć kompromis między wagą, a ergonomiczną budową. Im większy wysiłek producenta włożony w profilowanie pleców, tym zazwyczaj większa waga. Zwróć uwagę z jakich materiałów wyprofilowany został tył plecaczka. Czasami warto zainwestować w model cięższy o parę gramów, ale lepiej wyprofilowany, zapobiegając w ten sposób zniekształceniom kręgosłupa i wadom postawy.

Prawidłowo dopasować tornister umożliwiają również regulowane i profilowane szelki oraz pas piersiowy, który utrzymuje plecak bliżej ciała, regulując prawidłowy rozkład ciężaru.

 

Polecane plecaki z regulowanym pasem piersiowym:

Plecak Wycieczkowy CoolPackPlecak CoolPack Factor Tennis Star 29l

Plecak Strigo

O rozkładzie ciężaru warto pamiętać także podczas pakowania artykułów

szkolnych. Cięższe umieszczać bliżej pleców, lżejsze w mniejszych, przednich kieszonkach.

Ważnym czynnikiem wyboru powinien być także materiał z jakiego został wykonany plecak. Powinien być wytrzymały i o właściwościach wodoodpornych.

 

Plecaki wykonane z tkaniny o właściwościach wodoodpornych:

Plecak CoolPack Drafter

Plecak CoolPack Spiner

Sklep papierniczy Smartkleks.pl poleca - plecaki CoolPack i tornistry Herlitz

 

Wielu producentów oferuje plecaki i tornistry naprawdę wysokiej jakości. Zaliczyć możemy do nich między innymi markę Hamelin, Paso, St. Majewski, Astra, Strigo. Nie sposób przedstawić tu wszystkich. Dlatego skupimy się tutaj na modelach dwóch najpopularniejszych firm w naszym sklepie papierniczym smartkleks.pl. Należy do nich marka CoolPack i Herlitz.

 

Cechą charakterystyczną modelu Herlitz Loop jest jego niewielka waga, który wynosi mniej niż 1 kg. Jednocześnie model ten posiada bardzo dobrze, ergonomicznie ukształtowane plecy. Użyte materiały przepuszczają powietrze, zapewniając komfort noszenia w okresie letnim. Regulowane, profilowane i wzmocnione miękką gąbką szelki, oraz pas piersiowy, zapewniają wysoki komfort noszenia. Komora główna posiada osobną przegrodę na podręczniki. W tornistrze znajdziemy również liczne odblaski, kieszonki boczne na bidon lub butelkę wody i małą kieszonkę na drugie śniadanie. Tornistry Herlitz wykonane są z tkaniny wodoodpornej.

 

Tornistry Herlitz – model 2023/2024:

Tornister herlitz loop monster truck

Tornister Herlitz Loop Dragon QuestTornister Herlitz Loop Delfin

Jeżeli ciężko nam odpowiedzieć na pytanie: plecak czy tornister? - zdecydowanie warto zwrócić uwagę produkt łączący oba te modele:

To takie połączenie plecaka z tornistrem. Łączy w sobie wszystko co najlepsze w obu modelach, czyli usztywnienie tornistra z funkcjonalnością i gabarytami plecaka.

W tornistrach Turtle znajdziemy dwie pojemne komory, boczne kieszonki zewnętrzne, organizer z przywieszką na klucze, oddychający materiał na plecach, tkaninę wodoodporną i liczne odblaski.

Ciekawostką jest również to, iż ten model plecaka CoolPack zaopatrzony został w gwizdek alarmowy, umieszczony przy pasku piersiowym.

 

Plecaki CoolPack Turtle w papierniczym online Smartkleks.pl:

Plecak CoolPacka Turtle Basketball

Plecak CoolPack Turtle DogsPlecak CoolPack Turtle Dark Night

To typowy model wczesnoszkolny. Wykonany z materiałów najwyższej jakości, z dbałością o detale i modne wzornictwo.

Plecaki CoolPack Joy są bardzo lekkie. Ważą zaledwie 0,63kg. Mimo niewielkiej wagi są bardzo pojemne, dzięki zastosowaniu trzech komór i dodatkowych kieszonek. Uczeń klas 1-3 bez problemu pomieści w nich wszystkie artykuły szkolne.

Model JOY posiada także mocno usztywniane i profilowane plecy, które zadbają o prawidłową postawę ucznia, profilowane szelki pokryte tkaniną o właściwościach oddychających, regulowany pas piersiowy, usztywniany uchwyt, wewnętrzny organizer i przypinkę na klucze.

Plecak posiada liczne odblaski, a wykonany został z tkaniny wodoodpornej.

 

Polecane modele plecaków CoolPack Joy:

Plecak CoolPack Joy Be Funny

Plecak_CoolPack_Joy_Indian_ZooPlecak CoolPack Joy Apollo

Również polecane są dla uczniów klas 1-3. Są one troszkę podobne do modelu CoolPack Jerry, jednak posiadają dwie komory główne i pojemną kieszeń przednią. Jak poprzednik zaopatrzone zostały w mocno profilowane plecy, pokryte tkaniną o właściwościach oddychających. Znajdziemy w nim regulowany pas piersiowy, profilowane i regulowane szelki, boczne kieszonki na bidon, wzmocniony spód, dwukierunkowe suwaki i liczne odblaski.

 

Plecak CoolPack Jerry – najmodniejsze modele 2023/2024:

Plecak CoolPack Jerry LemonPlecak CoolPack Jerry Electra

Plecak CoolPack Jerry Scribble

 

Wyprawka szkolna w smartkleks.pl

 

W naszym sklepie papierniczym online znajdziesz wiele rożnych modeli plecaków i tornistrów oraz potrzebnych w szkole akcesoriów, do których zaliczyć możemy piórniki, śniadaniówki, bidony artykuły piśmiennicze i papiernicze.

Bez problemu skompletujesz z nami wszystkie niezbędne dziecku artykuły szkolne.

Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej strony lub bezpośredniego kontaktu jeśli potrzebujesz więcej informacji o produkcie!