Wybierz najlepszy plecak dla pierwszoklasisty - wyprawka szkolna 2024/2025

01-07-2024

Wybór odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie. Zaleca się zwrócenie uwagi na wagę, ergonomię, funkcjonalność i bezpieczeństwo plecaka, przy jednoczesnym zapoznaniu się z opisem i specyfikacją danego modelu. Warto włączyć dziecko do procesu wyboru artykułów szkolnych, tym samym ułatwiając mu rozpoczęcie procesu edukacji szkolnej

Wybierz najlepszy plecak dla pierwszoklasisty - wyprawka szkolna 2024/2025

Wybór odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie. W artykule podpowiemy, czym kierować się podczas wyboru plecaka, czy lepszy będzie plecak czy tornister, oraz jakie modele cieszą się największą popularnością wśród dzieci i rodziców.

Plecaki do pierwszej klasy - czym się kierować podczas wyboru?

Podczas wyboru plecaka dla pierwszoklasisty warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Należy szczegółowo zapoznać się nie tylko ze zdjęciami plecaka, ale również dokładnie przeczytać opis i specyfikację danego modelu. W opisie każdego plecaka powinny znaleźć się informacje odnośnie poniższych elementów:

  • Waga: Plecak nie powinien być zbyt ciężki, aby nie obciążać kręgosłupa dziecka. Optymalna waga nie powinna przekraczać 1 kg.
  • Ergonomia: Plecak powinien mieć regulowane szelki oraz usztywniane plecy, aby zapewnić odpowiednie wsparcie. Należy zwrócić uwagę na materiały, z którego wykonane jest usztywnienie, sprawdzić czy tkanina mająca bezpośredni kontakt z ciałem dziecka posiada właściwości oddychające. Dobrze sprawdza się także regulowany pasek piersiowy, który dodatkowo odciąża plecy dziecka.
  • Funkcjonalność: Dobrze, jeśli plecak posiada kilka komór i kieszeni, co ułatwi organizację szkolnych przyborów. Ważnym elementem są kieszenie na bidon i śniadaniówkę. Część plecaków szkolnych posiada także organizer. Jest to system małych kieszonek przeznaczony na pojedyncze długopisy, telefon lub klucze.
  • Bezpieczeństwo: Elementy odblaskowe zwiększają widoczność dziecka na drodze. Im ich więcej tym lepiej. Ciekawym i popularnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo dziecka jest gwizdek alarmowy. Jest on praktycznie niewidoczny dla obserwatora z zewnątrz, gdyż jest niewielki i umieszczony przy pasku piersiowym. Popularnym modelem posiadającym ten gadżet jest plecak CoolPack Turtle.

plecak szkolny CoolPack Turtle

Plecak czy tornister - co lepsze?

Wybór między plecakiem, a tornistrem zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb dziecka. Tornister jest zazwyczaj bardziej usztywniony i stabilny, co może być korzystne dla młodszych dzieci. Plecak natomiast jest lżejszy i bardziej elastyczny, co może być wygodniejsze dla bardziej aktywnych dzieci. W tornistrze usztywnione są wszystkie strony, co jest praktyczne dla wszystkich elementów wyprawki szkolnej, gdyż są one dobrze zabezpieczone. W tym wypadku przyborom szkolnym nie straszne jest przypadkowe uderzenie czy upadek tornistra. W plecaku usztywnienie dotyczy zazwyczaj tylko tylnej części, czasami usztywnione jest także dno. W większości przypadków plecaki posiadają więcej komór i kieszeni niż tornister, co ułatwia utrzymanie porządku wśród zeszytów, podręczników i innych materiałów edukacyjnych.

Dziecko ma głos - który plecak wybierasz?

Warto zaangażować dziecko w proces wyboru plecaka. To ono będzie nosiło plecak codziennie, więc powinno czuć się z nim komfortowo i być z niego zadowolone. Pozwól dziecku wybrać kolor, wzór oraz dodatki, które mu się podobają. Dziecko mające wpływ na wybór plecaka zgodnie ze swoim gustem chętniej będzie go nosić. Ulubiona grafika z postacią z bajki lub zgodna z zainteresowaniami choć trochę osłodzi rozstanie z rodzicami i umili początki procesu edukacyjnego.

CoolPack Jerry - najpopularniejsze plecaki dla pierwszoklasistów

Jednym z najczęściej wybieranych modeli plecaków dla pierwszoklasistów jest CoolPack Jerry. Plecak ten charakteryzuje się lekkością, ergonomicznym kształtem oraz dużą ilością kieszeni, co ułatwia organizację szkolnych przyborów. Jego niewielka waga i profilowane plecy dbają o bezpieczne użytkowanie, bez zbędnego obciążania dziecięcego kręgosłupa. 

Plecak CoolPack Jerry posiada dwie pojemne komory i mniejszą kieszeń w przedniej części. Waży tylko 0,8 kg i ma pojemność 21 litrów.

plecak szkolny CoolPack Jerry

Wygodne i funkcjonalne plecaki CoolPack Joy

CoolPack Joy to kolejna propozycja, która cieszy się dużą popularnością. Plecaki te są nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach, co z pewnością przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Waga tego modelu plecaka jest jeszcze lżejsza niż waga poprzednio wspomnianego modelu CoolPack Jerry. Plecak ten posiada usztywnione plecy i wzmocniony spód. Liczne odblaski i regulowany pas piersiowy zapewniają bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania. 

plecak szkolny CoolPack Joy

Elementy zdobiące plecak - mała rzecz, wielka radość dla dziecka

Drobne elementy zdobiące plecak, takie jak breloczki, naszywki czy naklejki, mogą sprawić dziecku ogromną radość. Pozwól dziecku wyrazić swoją osobowość i zainteresowania poprzez dekorowanie plecaka według własnego uznania. Lubianym przez dzieci gadżetem jest również opisany wyżej gwizdek alarmowy, który nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale stanowi także element wspaniałej zabawy.

Wybór odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to inwestycja w jego komfort i zdrowie. Zadbaj o to, aby plecak był lekki, ergonomiczny i funkcjonalny, a jednocześnie podobał się Twojemu dziecku. Dzięki temu codzienne noszenie szkolnych przyborów stanie się przyjemnością. Dokonując dobrego wyboru, masz szansę, że plecak posłuży nie tylko rok, ale cały okres edukacji wczesnoszkolnej, czyli od pierwszej do trzeciej klasy.

Polecane artykuły

Wyprawka szkolna do 300zł - czy to możliwe?

Wyprawka szkolna do 300zł - czy to możliwe?

07-06-2024
Wyprawka szkolna pierwszoklasisty Rozpoczęcie nauki w szkole to wyjątkowy moment w życiu...