Długopis szkolny czy pióro – co wybrać dla dziecka?

18-03-2019

Pierwsze chwile dziecka w szkole to czas zawierania nowych przyjaźni, pełen nauki, ale także ekscytujących wyzwań. Maluchy uczą się alfabetu oraz rozpoczynają próby pisania. Bardzo ważny, w tym okresie, jest wybór odpowiedniego narzędzia piśmienniczego, które pomoże wykształcić u dziecka dokładne i staranne pismo. Stajemy jednak przed ważnym pytaniem: lepiej sprawdzi się w tym przypadku pióro, czy może dobrze dobrany długopis? Podpowiadamy!

Nauka pisania piórem - czy to dobry pomysł?

Pierwszym narzędziem piśmienniczym, z którym maluchy mają do czynienia jeszcze w zerówce, jest ołówek. Jego grafit jest miękki, dzięki czemu pisanie jest przyjemne, a ewentualne błędy można łatwo wymazać gumką do mazania. Jednak wraz z rozpoczęciem przygody ze szkołą, dziecko musi się nauczyć pisać profesjonalnym przyrządem. Najczęściej wybierane jest do tego właśnie pióro. Pisze się nim bowiem równie gładko i wygodnie jak ołówkiem. Problem pojawia się w momencie gdy na kartkach zaczynają pojawiać się kleksy. Narzędzie to wymaga więc cierpliwości i staranności. Jako pierwsze świetnie sprawdzi się pióro Pelikan Griffix. Posiada specjalnie dopasowaną miękką strefę uchwytu dostosowaną dla prawo- lub leworęcznych, a także okienko w obudowie, które umożliwia nam kontrolę poziomu zużycia atramentu.

Czy długopis sprawdzi się lepiej niż pióro?

Długopis jest zwykle wyborem dla dzieci, które miały już do czynienia z piórem i potrafią pisać. Do pisania długopisem trzeba włożyć więcej siły, ponieważ pisze się nim bardziej szorstko niż piórem. Nie ma jednak obawy o pojawienie się w zeszycie kleksów czy rozmazanego tuszu. Tak naprawdę na pewnym etapie decyzję powinno podjąć same dziecko, które najlepiej wie jaki przyrządem pisze mu się najwygodniej. Jeśli maluch, po wypróbowaniu pióra, będzie chciał spróbować swoich sił z długopisem, świetnie sprawdzi się długopis Flexi Penmate. Nowa formuła atramentu, a także sam system jego spływu powoduje, że pisze się nim niezwykle miękko i łatwo. Innym rozwiązaniem jest wybór długopisu Pilot Frixion Ball, który jest tak naprawdę piórem kulkowym. Pisanie nim jest płynne, a silikonowa końcówka pozwala na sprawne i łatwe poprawianie błędów.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, niezależnie od podjętej decyzji

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup długopisu, czy może pióra, jako pierwszego przyboru piśmienniczego dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, jak wygodnie narzędzie trzyma się w ręce, czyli jego ergonomia. Nie może być ani za ciężkie, ani za lekkie. Ważna jest również jego wielkość. Kolejna cecha, którą dobrze jest sprawdzić jest długość oraz grubość linii pisania, a także sama jakość tuszu (czy jest wystarczająco wyrazisty i czy szybko schnie). Ostatnią kwestią jest design, czyli wygląd przyboru. Długopis lub pióro powinny podobać się przede wszystkim dziecku, bo przecież to właśnie ono będzie na co dzień go używało.