Zabawy plastyczne dla dzieci - w oczekiwaniu na wiosnę

16-02-2024

Tekst opisuje różne sposoby na kreatywne zabawy plastyczne dla dzieci w okresie oczekiwania na wiosnę, które pomagają w rozwoju wyobraźni, zdolności manualnych oraz cierpliwości. Przedstawione są pomysły na tworzenie własnych zabawek oraz wykorzystanie różnych materiałów, takich jak modelina czy karton.

Zabawy plastyczne dla dzieci - w oczekiwaniu na wiosnę

Kreatywność jest kluczem do rozwoju dzieci, dlatego warto zachęcać je do zabaw plastycznych. Dzięki nim maluchy rozwijają swoją wyobraźnię, zdolności manualne oraz uczą się cierpliwości i precyzji. Okres oczekiwania na wiosnę, kiedy na podwórku jest jeszcze zbyt zimno na długie spacery i szalone zabawy na placu zabaw warto wykorzystać do wspólnych zabaw plastycznych z dzieckiem. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci i z dziećmi, które można wykonać samodzielnie w domu.

Zabawki samodzielnie zrobione

Jedną z najbardziej ekscytujących form zabawy dla dzieci jest tworzenie własnych zabawek. To nie tylko radość tworzenia, ale także późniejsza satysfakcja zabawy własnoręcznie stworzoną zabawką. Można wykorzystać do tego celu różnego rodzaju materiały, takie jak karton, modelina, flamastry, kolorowe papiery czy klamerki. Warto sprawdzić co ciekawego mamy w domu lub odwiedzić dział plastyczny lub kreatywny sklepu papierniczego smartkleks.pl

  • Figurki z modeliny - wystarczy kilka kolorów modeliny lub innej masy plastycznej, aby stworzyć wiosenne zwierzątka, kwiatki lub inne figurki, które mogą posłużyć np. jako pionki do gry . Dzieci mogą również wykorzystać patyczki i kawałki sznurka, aby nadać swoim figurkom dodatkowe detale.

  • Garaż z kartonu - stary karton po butach lub pudełko po zabawkach może stać się doskonałym miejscem dla samochodzików. Dzieci mogą powycinać okna, powklejać dodatkowe ścianki, pomalować go farbami lub ozdobić naklejkami, aby nadać mu wyjątkowego wyglądu.

  • Gra planszowa - do stworzenia własnej gry planszowej wystarczy kawałek sztywnego brystolu, świetne sprawdzi się tu blok techniczny A3, kolorowe mazaki, zakreślacze lub kredki. Troszkę wyobraźni,  kostka i pionki do gry (może te samodzielnie stworzone) i wraz z dzieckiem można zaczynać wspaniałą zabawę.

Farba tablicowa i kreda szkolna

Być może masz możliwość poświęcenia jednej ze ścian pokoju dziecięcego i pomalować ją farbą tablicową.  Farba tablicowa i kreda to idealne narzędzia do tworzenia olbrzymich rysunków. Pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym uwolnić swoją kreatywność.

Farba tablicowa umożliwia rysowanie po ścianie różnokolorową kredą, lub markerami kredowymi, a gdy nadejdzie czas na zmianę, wystarczy po prostu wytrzeć powierzchnię i zacząć tworzyć od nowa.

Dział kreatywny sklepu papierniczego smartkleks.pl

W sklepach papierniczych online można znaleźć wiele kreatywnych i plastycznych zestawów, które będą idealne do samodzielnego tworzenia domowych ozdób i zabawek. Warto odwiedzić dział plastyczny, aby znaleźć kolorowe farby, kredki lub papiery kolorowe. Papier jest bardzo uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać do ciekawych zabaw plastycznych. Możecie wraz z dzieckiem tworzyć kolorowe kolaże, wycinanki czy origami.
Możecie też wykorzystać papier do tworzenia dekoracji na przykład na okna lub drzwi. Wystarczy wyciąć różne kształty i ozdobić je farbami lub kolorowymi markerami.

Wykonane prace można ozdobić różnego rodzaju materiałami kreatywnymi, takimi jak cekiny, brokaty, piórka, tasiemki, naklejki, lub druciki. Do zdobień można także wykorzystać farby i markery do zdobień.

Maped Creativ - gotowe zestawy kreatywne

Jeżeli brakuje nam czasu lub chęci, aby tworzyć zabawki od podstaw, możemy posiłkować się gotowymi zestawami.

Maped to znana i ceniona marka wśród produktów dla dzieci. W jej szerokiej ofercie znajdują się również kreatywne zestawy, które pozwalają na samodzielne tworzenie bransoletek, fotomozajek i wielu innych zabawek. To idealne rozwiązanie dla dzieci, które lubią rozwijać swoją kreatywność i mieć coś swojego.

Najpopularniejszymi produktami marki Maped są:

Zabawy plastyczne są nie tylko świetną formą spędzania czasu, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych u dzieci. W zależności od pary roku warto wprowadzić do nich elementy związane z tym czasem, aby maluchy mogły jeszcze bardziej cieszyć się kreatywnością i zabawą.