Z czego wykonane są gumki do ścierania?

21-06-2021

Każdy z nas dobrze pamięta, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia piórnika w czasach szkolnych była gumka do ścierania. Ta niepozorna pomoc doskonale radziła sobie z różnego rodzaju napisami i rysunkami wykonanymi przy pomocy ołówka. Jednak jak doszło do tego, że gumka do ścierania trafiła na sklepowe półki? Kto był jej wynalazcą? I z czego jest wykonany ten specyficzny przedmiot? W naszym artykule omawiamy ten temat. 

Krótka historia ważnego przedmiotu

Za wynalazcę gumki do ścierania, lub mówiąc inaczej gumki do zmazywania uznawany jest Joseph Priestley, który w 1770 roku zauważył ciekawe właściwości kauczuku. Stwierdził on, że materiał ten doskonale usuwa notatki wykonane przy pomocy grafitowego ołówka. Z kolei w 1850 roku amerykański wynalazca Hymana Lippmana stwierdził, że doskonałym połączeniem, które przyniesie użytkownikom wiele korzyści będzie połączenie gumki z ołówkiem. To sprawiło, że w marcu 1858 roku ołówek z dołączoną gumką został opatentowany. 

Jednak czy to wszystko, co warto wiedzieć? Oczywiście, że nie! Tak naprawdę historia gumki do ścierania, a raczej materiału, z którego jest ona wykonana rozpoczyna się w czasie podboju cywilizacji Nowego Świata. Mieszkające tam ludy znały i ceniły materiał, jakim jest kauczuk. Dzięki ich wiedzy, wieść o nim dotarł do innych krajów i materiał ten zyskał sobie dużą sławę. Upłynęło jednak wiele lat, zanim Charles Goodyear opracował w roku 1839 proces wulkanizacji, który zmienił i poprawił właściwości kauczuku naturalnego. Co więcej, potrzeba było kilku dodatkowych lat, by gumka do ścierania w swojej pierwotnej formie trafiła na półki sklepowe. 

Obecnie gumki są dostępne w wielu różnych formach, wzorach, kolorach, a nawet zapachach. Jedno pozostało jednak niezmienne: gumki doskonale ścierają ślady po ołówku i są podstawą szkolnej wyprawki.  

Z czego wykonane są gumki do ścierania?

Jednak jak to możliwe, że gumka usuwa ślady wykonane przez grafitowy ołówek? Sekretem skuteczności jest skład, czyli surowce użyte w procesie jej tworzenia. Podstawowe materiały wykorzystywane obecnie to kauczuk naturalny i kauczuk syntetyczny. Surowiec ten jest mielony i mieszany w temperaturze pokojowej. Kolejny krok polega na zwiększeniu temperatury i kontynuowaniu mieszania. Cały proces jest prowadzony, aż do uzyskania właściwej konsystencji. 

Kluczem do sukcesu są także odpowiednie dodatki, w tym m.in.:  

  • niewielkie ilości oleju mineralnego lub roślinnego, 
  • siarka lub inne środki wulkanizujące, 
  • plastyfikatory, 
  • środki przeciwutleniające aminowe lub fenolowe, 
  • pigmenty,
  • materiały ścierne (węglan wapnia, węglan magnezu, krzem, pumeks, tlenek glinu, dwutlenek tytanu). 

Gotowa masa kauczukowa jest wylewana do form albo podawana do wytłaczarki, tak by uzyskała odpowiedni kształt. Co ciekawe, wygląd gumki wskazuje na to, jakie składniki zostały użyte do jej stworzenia. Dla przykładu: typowe czerwono-niebieskie gumki są wykonane z kauczuku naturalnego, natomiast gumki białe lub przezroczyste bazują na PCV i innych polimerach syntetycznych.

Przyszłość gumki do ścierania - czy dalej potrzebna?

Gumka jest elementem, który nie traci na swojej aktualności mimo ery komputerów, w której żyjemy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że każde dziecko uczęszczające do szkoły uczy się pisać przy użyciu tradycyjnego ołówka. Wszelkie błędy muszą więc zostać wymazane przy pomocy dobrze nam znanej gumki do ścierania.

Gumka jest elementem niezbędnym w każdej szkolnej wyprawce. Warto jednak pamiętać, że dobrym wyborem są jedynie produkty wysokiej klasy, które pozwalają na szybkie usunięcie zbędnych liter i nie są szkodliwe dla zdrowia naszego malucha. Dlatego jeśli szukasz dobrej jakości gumek do ścierania, które sprawdzą się w każdej sytuacji, skorzystaj z naszej oferty.