Solidny grafit gwarancją dobrego ołówka

15-12-2020

Ołówek to przedmiot, który towarzyszy nam od zawsze. W dzieciństwie jako podstawowe wyposażenie piórnika pozwalał na naukę pisania i rysowania. Większość z nas niejednokrotnie spotkała się ze słabymi, łamiącymi się wkładami, które zamiast umożliwić wygodną pracę, utrudniały ją. Zadbanie o dobrej jakości ołówek oznacza nie tylko przyjemną naukę, ale i komfortową pracę. W końcu jest to przedmiot, którego ze względu na swoją praktyczność używamy przez cały czas, a dla niektórych jest wręcz niezbędnym narzędziem pracy.

Czym jest grafit?

Ołówek dobrej jakości musi zostać wykonany z porządnego materiału. Wkłady grafitowe stanowią najważniejszy element tego narzędzia do pisania. Ołówek zbudowany jest przede wszystkim z pręcika, na który składa się mieszanka grafitu oraz kaolinu. Następnie ów pręcik, który umożliwia używanie przedmiotu, zostaje oprawiony w drewno lub plastik. To właśnie w takiej gotowej, smukłej formie znamy go jako produkt końcowy. Korzystając z ołówka, zużywamy wkład grafitowy, który zostawia ślad na papierze. Gdy widać ubytki w zewnętrznej części grafitu, należy naostrzyć go za pomocą temperówki (w przypadku ołówka drewnianego) lub mechanicznie wysunąć (w przypadku ołówka automatycznego).

Dlaczego dobry grafit jest tak ważnym elementem ołówka?

Proporcja pomiędzy grafitem i kaolinem odpowiada za twardość przedmiotu. Więcej grafitu przekłada się na miększy ołówek, o ciemniejszej kresce. Ten typ oznacza się literą B i służy on do wykonywania rysunków artystycznych. Przewaga kaolinu z kolei sprawi, że ołówek będzie twardszy, a jego ślad jaśniejszy. W tym przypadku stosuje się określenie literą H. Tego rodzaju używa się do prac technicznych. Szukając czegoś pomiędzy tymi dwoma typami, co posłuży przede wszystkim do zwykłego pisania, znajdziemy tzw. ołówki średnie – HB i F.

Grafit znajduje się również w ołówkach automatycznych, które sprawdzą się w codziennym użytku, a w pracach technicznych i artystycznych pozwolą podkreślić istotne szczegóły. Wkłady te posiadają małe średnice, o ostrych krawędziach.  Nie zmieniają też swojego rozmiaru tak, jak w przypadku ołówków drewnianych, co przekłada się na wygodę w użytkowaniu. Dodatkowo nie trzeba ich ostrzyć, a wystarczy przedłużyć automatycznie, decydując się na wysunięcie odpowiedniej dla siebie długości. W ołówkach automatycznych często można wymienić wkłady grafitowe, dlatego jest to też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Solidny grafit jest więc najważniejszym elementem dobrego ołówka. Odpowiedni wkład zapewnia narzędzie o intensywnym kolorze, trwałe i niezawodne. Niezależnie od tego, czy ołówka potrzebujesz do nauki w szkole, notowania w notesie lub pracując w biurze. Ten uniwersalny artykuł piśmienniczy to podstawowe wyposażenie dla każdego z nas. Dlatego dobrze wybrać rodzaj grafitu, który będzie odpowiedni do wykonywanej pracy, a następnie cieszyć się jego solidnością przez długi okres.