Różnice między piórem wiecznym a kulkowym

21-05-2020

Osoby, które pragnąc kupić sobie pióro (lub nabyć je jako elegancki prezent dla bliskiej osoby), będą musiały stanąć przed wyborem modelu kulkowego lub wiecznego. Niewiele osób wie, czym tak naprawdę obie konstrukcje różnią się od siebie – dlatego postanowiliśmy wyjaśnić wszystko w dzisiejszym wpisie!

 

Pióro wieczne

 

Pióro wieczne to potomek pióra gęsiego używanego w dawnych czasach. Jest zakończone stalówką. Wiele osób uznaje je za niepraktyczne – atrament wypływający ze stalówki potrafi zostawić na papierze nieestetycznego kleksa, a czasami nawet mocno pobrudzić piszącego. Jednak wprawna dłoń wyposażona w pióro wieczne może zdziałać prawdziwe cuda. Stalówka umożliwia piękne kaligrafowanie, a pisma sporządzone przy pomocy pióra wiecznego wyglądają niezwykle elegancko i dostojnie. Aby wykorzystać w pełni możliwości pióra wiecznego, należy przyłożyć odpowiednią ilość uwagi do sposobu trzymania pióra, dociskania go do kartki i płynności ruchów. Ten typ pióra otaczany jest ogromnym sentymentem, zdecydowanie nie służy do wykonywania szybkich i niechlujnych notatek. Jednak umiejętnie napisany piórem wiecznym list czy kartka świąteczna nie mogą równać się z tymi sporządzonymi zwykłym długopisem.

 

Pióro kulkowe

 

Pióra kulkowe w budowie przypominają zwykłe długopisy. Te artykuły piśmiennicze z pewnością nie zaskoczą nas „kleksem” na papierze, są wygodne w codziennym użytkowaniu. Jednak mają też wady: wymagają częstego uzupełniania wkładów z atramentem, potrafią też przerywać w trakcie pisania, chociaż problem ten dotyczy najczęściej produktów najtańszych na rynku. Przy ich użyciu trudno jest kaligrafować, lecz nie takie jest ich przeznaczenie. „Kulkowce” mają być elegancką alternatywą dla zwykłego długopisu i jednocześnie praktycznym zamiennikiem dla pióra wiecznego. Co jest więc lepszym wyborem – piórko kulkowe czy wieczne? To zależy od naszych oczekiwań. Jeśli planujemy sporządzać pięknie wyglądające teksty i chcemy, by sam proces pisania był dla nas rytuałem, nic nie zastąpi wysokiej jakości pióra wiecznego. Nowe pióro jednak trzeba dobrze poznać, przyzwyczaić się do niego i ćwiczyć często swoje umiejętności w pracy z nim. Jeśli jednak szukamy bardziej eleganckiego, praktycznego długopisu, lepszym wyborem będzie z pewnością pióro kulkowe. Efekty pisania nim nie będą spektakularne, jednak do pisania "kulkowcem" nie będziemy musieli się specjalnie przyzwyczajać.