Przybory na maturę. Tego nie możesz zapomnieć

14-04-2021

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Dla każdego z nas to stres, nawet jeśli jesteśmy dobrze przygotowani. Warto pamiętać, że nie tylko wiedza jest tutaj ważna. Przed egzaminem dużo wcześniej powinniśmy mieć spakowane wszystkie potrzebne przybory.

 

Obowiązujące przepisy 

Na maturę nie można wnosić żywności, telefonów, maskotek i gadżetów. Od zeszłego roku przepisy są rygorystycznie przestrzegane z powodu pandemii COVID-19.

Szczegółowe informacje w sprawie przyborów potrzebnych i zarazem dozwolonych jest publikowana każdego roku przez Centralną Komisję Egzaminacyjną

Każdy maturzysta  na wszystkich egzaminach powinien mieć przy sobie długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem. Tylko takich narzędzi można używać do zapisywania rozwiązań. Jeśli na egzaminie będą przedstawiane rysunki, to one również muszą być zapisane za pomocą takich narzędzi. Niedopuszczalne jest pisanie innymi kolorami lub ołówkiem.  Nie można również używać korektora. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna określa również, jakie dodatkowe narzędzia powinny być przyniesione przez maturzystę na egzaminy z poszczególnych przedmiotów. Tak na przykład na egzamin z biologii, chemii, fizyki potrzebne będą: linijka, kalkulator prosty oraz Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki. Z kolei na egzamin z historii i historii sztuki przyda się lupa, a na egzamin z historii muzyki  - lupa i odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami. 

 

Długopis na szczęście 

Na egzamin maturalny zabierzmy dwa lub nawet trzy długopisy na wszelki wypadek. To nasze najważniejsze przybory tego dnia. Urządzenia lubią płatać figle w ważnych momentach, więc dobrze mieć ze sobą zapasowe. Najlepiej jednak, jeśli zaopatrzymy się w długopis lub pióro dobrej jakości – takie, które nie zawiodą. Wybierzmy akcesoria biurowe znanych sprawdzonych marek.

Mówi się, że na maturę powinniśmy zabrać coś na szczęście, najlepiej pożyczonego. Jeśli nie możemy zabrać maskotek ani czterolistnej koniczyny, tym przedmiotem może być właśnie ozdobne pióro, długopis lub elegancki zestaw do pisania. Taki gadżet może być także wytwornym prezentem, jeśli mamy wśród naszych bliskich tegorocznego maturzystę. Z pewnością będzie piękną i praktyczną pamiątką tego ważnego dnia, która będzie służyć obdarowanemu przez wiele lat.