Podstawowe typy markerów

04-12-2020

Marker to pisak, który pozwala uzyskać o wiele bardziej wyrazisty efekt niż długopis czy flamaster. Dzieje się tak, dzięki grubości jego kreski. Przy zakupie markera najczęściej kierujemy się jego kolorem, nie zwracając większej uwagi na to, do czego jest on przeznaczony. Posiadając wiedzę na temat rodzajów tych pisaków, masz pewność, że zakup będzie trafiony.

Jaki marker wybrać?

W ofercie sklepu biurowego znajdziesz wiele rodzajów markerów. Różnią się one nie tylko ceną czy dostępną kolorystyką, ale i nazwą. Zakup odpowiedniego artykułu piśmienniczego powinien być uzależniony od Twoich potrzeb.

Do podstawowych typów markerów należą:

  • Marker permanentny/wodoodporny — to najpopularniejszy i zarazem najbardziej uniwersalny z markerów. Jego szybkoschnący tusz jest bardzo trwały, dlatego można go używać na wielu powierzchniach, np. szklanych, plastikowych, foliowych, drewnianych i ceramicznych. Przy wyborze tego typu pisaka nie trzeba obawiać się, że tusz będzie rozmazany lub wyblaknie. Jako marker dekoracyjny o szerokiej gamie kolorystycznej może zdobić odzież. W naszej ofercie znajdują się też pisaki przeznaczone do opisywania folii i płyt CD/DVD. Marker permanentny posiada wiele rodzajów końcówek (np. okrągłe lub ścięte), które są bardzo wytrzymałe. Wybór więc możesz dopasować do swojej własnej wygody i stylu pisma, a jest to niezbędne jeżeli przedmiotem posługujesz się na co dzień. Szczególnym rodzajem markerów permanentnych są foliopisy. W gruncie rzeczy spełniają tę samą rolę , ale wyróżniają się cieńszymi końcówkami. Często są wykorzystywane do opisywania płyt CD/DVD
  • Marker olejny — ten rodzaj markera korzysta z innego rodzaju tuszu, który podobny jest do farby olejnej. Posiada on wewnątrz ruchomą końcówkę, która służy do mieszania farby, co umożliwia napełnienie substancją końcówki pisaka. Marker ten również jest wodoodporny, a jego zapach delikatny i nietoksyczny. Ten artykuł piśmienniczy pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Można go użyć do renowacji napisów na nagrobkach (dobrze radzi sobie nawet na zanieczyszczonych powierzchniach), a również w sztuce: malarstwie, przyozdabianiu szkła i ceramiki.
  • Marker suchościeralny — artykuł, który został stworzony do pisania po suchościeralnych tablicach. Jest niezwykle wygodny. Nie tylko pisze się nim z łatwością, dzięki nieuginającej się końcówce, ale i w sekundę można go usunąć z tablicy (co nie pozostawia żadnych brudnych śladów!). Kolorowe markery dobrze sprawdzą się w trakcie spotkań biznesowych, gdzie trzeba wyszczególnić najistotniejsze dane oraz podczas nauczania. Zwłaszcza teraz, w trakcie nauki zdalnej, gdy uwaga uczniów może być nieco rozproszona. Skierowanie kamery na tablicę pomoże zachować równowagę w trakcie lekcji. Dodatkowo niektóre z pisaków mają możliwość ponownego napełnienia, dlatego wybór ten jest bardzo ekologiczny!
  • Marker do flipcharta/papieru — idealny do użytku na papierowych tablicach. Flipcharty świetnie sprawdzają się w biurach i na uczelniach, gdzie służą jako duże notesy. Można zapisywać na nich informacje bez konieczności usuwania ich. Kartki można przewracać lub wyrywać, a ich rozmiar umożliwia zorganizowanie się całej grupy pracowników czy studentów. Nietoksyczne markery do flipchartów są bardzo tanie i wyraziste, a okrągła końcówka umożliwia przyjemny i szybki zapis.

Znając zastosowania markerów o wiele łatwiej zdecydować się na zakup.  Warto wybrać nie tylko odpowiedni typ pisaka i jego kolor, ale też najbardziej odpowiadającą Ci końcówkę. Skorzystanie ze sklepu papierniczego online pozwoli Ci na spokojny i przemyślany wybór.