Klasy papierów ksero

07-09-2021

Wybór odpowiedniego papieru do drukowania nie jest wcale oczywisty. Zazwyczaj różni się on od siebie formatem, odcieniem bieli, jasnością, gładkością czy też gramaturą. W związku z tym ryza papieru może mieć inną klasę. To, na jaki papier się postawi, nierzadko zwiększa komfort podczas wykonywania zarówno druków kolorowych, jak i czarno-białych. Jakie właściwości mają klasy papieru?

Co oznaczają poszczególne klasy papieru?

Wyróżnia się trzy klasy papieru:

  • A,
  • B,
  • C.

Czasem można również spotkać oznaczenia pomocnicze. W takim wypadku obok litery oznaczającej klasę będzie znajdował się plusik, czyli A+, B+, C+. Co oznaczają poszczególne symbole? Klasa A papieru do druku jest uważana za najlepszą. Kartki są grube, gładkie, a także odznaczają się bardzo dobrą bielą. Dzięki temu wydrukowany na nich obraz jest doskonale odwzorowany — grafika jest wyraźna, kreska ma zachowaną ostrość, a kolory wyraźne. Za sprawą swojej gramatury ryza klasy A nadaje się do druku dwustronnego, ponieważ obraz umieszczony na jednej stronie nie będzie przebijał na drugą. Ponadto kartki wysokiej jakości nie ulegają zawijaniu. Należy dodać, że tego rodzaju papier ma najwyższą cenę.


Za klasę ekonomiczną jest uważana ta oznaczoną literką C. Potrzebując dużej liczby wydrukowanych kartek, na których ma być umieszczony tekst, warto postawić na tego rodzaju papier. Segregatory z dokumentami czy raportami wydrukowanymi na papierze tej klasy, z pewnością będą lżejsze, niż byłoby to w przypadku kartek oznaczonych literką A. W związku ze swoją ceną tego rodzaju papier jest często używany w biurach, jednakże warto po niego sięgnąć także w domu. Szukając rozwiązania pomiędzy klasą A, a C można postawić na ryzę oznaczoną literką B. Papier tej jakości dobrze współpracuje z każdym typem drukarki. Dobrze sprawdza się zarówno do druku kolorowego, jak i biało-czarnego. Zachowuje on również dobrą jakość wydrukowanego obrazu. Ponadto papier klasy B ma też dobrą gramaturę i gładkość.