Jakie są różnice między blokiem technicznym a rysunkowym?

20-07-2021

Blok rysunkowy czy techniczny? Kiedy postawić na jeden, a kiedy na drugi? Już w szkole do plecaka pakowało się obydwa rodzaje tych artykułów papierniczych. Są one przydatne również później w różnego rodzaju biurach. Jednak nierzadko ciężko jest stwierdzić, w jakich sytuacjach należy sięgnąć po jeden z tych typów bloków. Czym więc kierować się podczas wyboru?

Kiedy postawić na blok rysunkowy, a kiedy na techniczny?

Zarówno bloki techniczne, jak i rysunkowe są dostępne w klasycznym białym odcieniu, ale także w egzemplarzach o kolorowych kartkach. Ich powierzchnia może być lekko śliska albo matowa. Na czym więc polega różnica między nimi? Otóż wariant techniczny ma zdecydowanie grubsze kartki od typu rysunkowego. W związku z tym jest sztywniejszy i mniej podatny na zginanie oraz odkształcenia. Dlatego doskonale nadaje się do tworzenia rysunków farbami. Na kartkach bloku technicznego można też tworzyć konstrukcje wymagające użycia kleju, gdyż nie gniecie się on pod wpływem wilgoci. Tego rodzaju artykuł papierniczy jest również powszechnie wykorzystywany w biurach np. do tworzenia wykresów i tabelek, a także podczas wykonywania projektów architektonicznych. 

Grubość kartek wariantu technicznego sprawia, że chętnie wykonuje się z nich własnoręcznie zrobione zaproszenia czy kartki z życzeniami. Można na nich również drukować dyplomy i ważne deklaracje. Z kolei blok rysunkowy świetnie zdaje egzamin podczas tworzenia ilustracji. Warto po niego sięgnąć, jeśli z fragmentów kolorowych stron wykleja się prace plastyczne. Dzięki temu, że doskonale nadaje się do cięcia, można użyć go podczas wykonywania dekoracji np. łańcuchów, gwiazdek czy serduszek. Również amatorzy sztuki origami z kartek z bloku rysunkowego stworzą piękne dzieła. Wariant techniczny ma zazwyczaj mniej kartek niż rysunkowy. Podczas zakupu odpowiedniego artykułu papierniczego warto zwrócić uwagę na gramaturę kartek, a także na odcienie stron kolorowych modeli.