JAKI WĘGIEL RYSUNKOWY WYBRAĆ?

10-10-2019

Temat węgla w okresie jesiennym czy zimowym zawsze jest na czasie. Jednak my nie będziemy tu rozważać tematu ogrzewania. Chcielibyśmy Wam dziś opowiedzieć o węglu artystycznym.
Czyli JAKI WĘGIEL RYSUNKOWY WYBRAĆ?

Na początek należy zwrócić uwagę, że rysunek węglem zdecydowanie różni się od tego wykonanego ołówkiem. Węgiel jest zdecydowanie bardziej miękki od grafitu ołówka i nie błyszczy się na kartce. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje węgla artystycznego:

Węgiel rysunkowy naturalny:
jest najbardziej miękki ze wszystkich dostępnych na rynku. Wizualnie przypomina nieco węgiel drzewny lub brykiet, ale w formie cienkich wygiętych pałeczek. Wygląda trochę jak kawałek zwęglonej gałązki. Jego kolor choć wizualnie czarny, na kartce pozostawia odcień bardziej przypominający ciemną szarość niż czerń. Możemy go używać trzymając w rękach lub włożyć do KUBUSIA , czyli swego rodzaju ołówka automatycznego.


Węgiel w kredce:
inaczej też określany jako węgiel w drewnie, gdyż wyglądem przypomina ołówek. Jest trochę twardszy od tego naturalnego, ale i tak zdecydowanie bardziej miękki niż ołówek. Na jego plus przemawia wygoda użycia, gdyż rysujemy nim jak kredką nie brudząc rąk. Świetnie sprawdza się przy rysowaniu drobnych szczegółów, natomiast do pokrycia dużych powierzchni raczej się nie nadaje, ze względu na małą powierzchnię rysującą i konieczność częstego temperowania.

 

Węgiel prasowany w sztabkach:
Twardością przypomina węgiel w kredce, ale nadaje się do pokrywania dużych powierzchni, gdyż bez problemów możemy rysować każdą jego stroną. Tutaj w odróżnieniu od węgla naturalnego możemy liczyć na intensywny odcień czerni na wykonywanej pracy. Niestety rysując musimy trzymać go w ręce, co za tym idzie brudzimy siebie i wszystko wokoło ;)

 

Dodatkowo można wspomnieć o węglu barwionym:

Jest znacznie mniej popularny od produktów opisanych powyżej. Istnieje w wielu barwach, ale tylko w formie ołówkowej lub prasowanej. Gdyż węgiel naturalny, jak sama nazwa wskazuje jest niczym „nie poprawiany”. Polecamy go raczej dla osób, które są już wprawione w technikę rysunku węglem - jako wyższą formę wyrazu artystycznego :)

 

Jeżeli chodzi o producentów węgla rysunkowego to jest ich naprawdę wielu. I nie będziemy tu polecać żadnego konkretnego, gdyż wiadomo, że każdy preferuje coś innego. Do takich bardziej znanych na naszym rynku należą produkty firm Koh-i-noor, Easy lub Lengo.


Wiecie już, na który się zdecydujecie? Nam pozostaje już tylko jedno, życzyć Wam powodzenia podczas prób rysowania węglem. Gotowymi pracami pochwalcie się na naszym Facebooku. Czekamy :)