Jaki papier stosuje się w kasach i drukarkach?

25-09-2020

Większość przedsiębiorców korzysta na co dzień z drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, wykonując wydruki na zwykłym papierze A4. To właśnie na nim drukowane są umowy, faktury i inne związane z codziennym funkcjonowaniem firmy dokumenty. Do przygotowania ważniejszych pism, zaproszeń, czy certyfikatów przedsiębiorcy wykorzystują papier o wyższej gramaturze. W niektórych branżach korzysta się z jeszcze innych rodzajów papierów do drukarek. Jakich? Sprawdźmy!

Do zdjęć, plakatów i grafik

Firmy, które zajmują się szeroko pojętą grafiką (np. agencje reklamowe czy marketingowe), chcą, by drukowane przez nie zdjęcia czy plakaty miały naprawdę wysoką jakość. Z tego powodu, do tego celu używają specjalnych papierów fotograficznych, które zadrukowują precyzyjne drukarki atramentowe. Jak łatwo można się domyślić, papiery te mają dość wysoką gramaturę, przekraczającą nawet 200 g. Innym rodzajem papieru, z którego korzystają agencje reklamowe, ale też np. firmy przewozowe, jest papier samoprzylepny, wykorzystywany do druku etykiet. Do danego układu naklejek dopasowuje się szablon np. w Wordzie, by szybko stworzyć potrzebne etykiety.

Papier w rolkach

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, jak dużo firm korzysta z papieru w rolce. Tu wyróżniamy m.in. zwykłe rolki offsetowe, czyli przeznaczone do drukarek z kasetami barwiącymi i rolki termiczne. Jeśli chodzi o te pierwsze, znajdują one zastosowanie m.in. w ploterach, ale też bankomatach i starszych kasach. Rolki termiczne to najpowszechniejszy obecnie papier do kas. Jest on pokryty chemiczną warstwą, która wykonuje nadruk pod wpływem ciepła. Kasa drukuje paragony nie tylko bardzo szybko, ale sam nadruk pozostaje czytelny aż przez 5 lat – czyli tyle, ile wymaga prawo. Rozmiar rolki opisuje się dwoma liczbami określającymi jej szerokość (musi pasować do kasy, jaką posiada dany przedsiębiorca) i długość. Na przykład rolka termiczna 57/30 to papier, który ma 57 mm szerokości i 30 m długości. W starszych kasach korzystało się jeszcze z rolek samokopiujących, składających się z dwóch wstęgo papieru (offsetowego i samokopiującego), gdzie nadruk pojawiał się pod wpływem mechanicznego uderzenia w papier samokopiujący. Jednak tego typu kasy w zasadzie wyszły już z użycia – były bowiem bardzo głośne i niewydajne.