Jak zacząć rysować – podstawowe przybory artystyczne w niskiej cenie

17-01-2020

Wchodzisz do sklepu z artykułami dla plastyków lub odwiedzasz sklep papierniczy online i na widok pięknych zestawów artystycznych czujesz przyspieszone bicie serca? A może oglądając wystawę w galerii sztuki masz ochotę natychmiast wziąć do ręki ołówki lub kredki i tworzyć?

Jeśli tak, to zdecydowanie posiadasz artystyczną duszę i czas wziąć się do dzieła :)

Tylko jak zacząć? Co zrobić, aby nie wydać dużych pieniędzy na akcesoria plastyczne?

Przeczytaj ten artykuł do samego końca, a zobaczysz, że bez wydawania majątku na niezbędne materiały artystyczne, zaopatrzysz się w to co niezbędne.

 

Najważniejszy jest papier?

 

W ofercie wielu sklepów plastycznych znajdziesz szereg różnego rodzaju szkicowników. Mają one różne grubości, faktury i kolory. Stanowią też spory wydatek.

Dlatego też na pierwszym etapie nauki rysowania, gdy jeszcze nie wiesz, czy to zostanie Twoją życiową pasją warto kupić blok techniczny.

I choć może Ci się to w pierwszym momencie wydawać dziwne, to faktem jest, że wielu plastyków wykorzystuje właśnie bloki techniczne w swoich pracowniach. Jest to tani produkt, a sprawdza się podczas rysunku ołówkiem lub kredkami ołówkowymi.

Jednak wybierając blok do rysunku trzeba zwrócić uwagę na jego gramaturę. Powinna być większa niż 170g/m2. Bloki o tej gramaturze bez problemu znajdziesz w ofercie takich firm jak Happy Color czy Oxford. Wybierając taką gramaturę masz pewność, że rysunek nie będzie przebijał na drugą stronę, a wykonana praca będzie wyglądała estetycznie.

 

Kredki i ołówki rysunkowe – jaką firmę wybrać?

 

Wybierając kredki oraz ołówki warto zwrócić uwagę na producenta. Raczej odpuśćmy sobie typowo dziecięce produkty, takie jak kredki Bambino czy Colorino. One doskonale sprawdzają się w rysunku dziecięcym, jednak gdy ćwiczymy różne formy cieniowania czy łączenia barw postawmy raczej na produkty bardziej profesjonalne. Znaną i cenioną marką jest Staedtler, Koh-I-Noor czy Faber Castell. Wybierając kredki tych marek mamy pewność krycia kilku warstw kolorystycznych. Grafity są wysokiej jakości, a kolory bez problemu łączą się ze sobą. W ofercie tych producentów znajdziemy zestawy różnej wielkości. I umówmy się, że na pierwszym etapie nauki rysunku nie potrzebujesz dziesięciu rożnych odcieni czerwieni czy zieleni ;) Zdecydowanie opakowania zawierające 24 czy 36 kolorów powinny wystarczyć.

Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o ołówki. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe zestawy kilku ołówków, np. ołówki Koh-I-Noor w metalowej kasetce Jednak na sam początek wystarczą nam trzy, cztery ołówki o różnych gradacjach. Jeżeli zaopatrzycie się w ołówek 8B, 4B i np. H, będziecie w stanie stworzyć dzieła wysokiej klasy.

 

 

Gumka Chlebowa

 

Nawet największym mistrzom zdarzają się wypadki przy pracy :) I co wtedy?

Oczywiście nie obędzie się bez gumki. Można skorzystać z gumki szkolnej, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie gumka chlebowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że można ją modelować w dowolny kształt, ugniatać w dłoniach jak plastelinę, tworząc dowolne formy. Dzięki czemu wytrzemy z kartki nawet najmniejszą kropeczkę bez uszkadzania pozostałych obiektów naszej pracy. Gumka chlebowa świetnie sprawdza się też przy tworzeniu światłocieni i efektów rozświetlenia.

 

Temperówka

 

Jeżeli nie planujesz codziennie poświęcać kilku godzin na rysowanie, powinna wystarczyć Ci zwykła szkolna temperówka. Natomiast, jeżeli będziesz ćwiczyć intensywnie, chyba warto pomyśleć o temperówce elektrycznej. Oczywiście jest to większy wydatek, który jednak dość szybko się zwraca, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność czasu :)

 

 

I co dalej?

 

Jeśli zaopatrzyłeś się już we wszystkie niezbędne akcesoria, pozostało już tylko jedno. Rysować rysować, rysować... :) Tylko tak wyćwiczysz rękę i oko, a z czasem zdobędziesz umiejętności, które będą zadowalały Ciebie i zachwycały innych :)

Trzymamy za Ciebie kciuki! Powodzenia! :)