Jak wybrać pióro wieczne? Podpowiadamy!

05-12-2018

Dzięki Edsonowi Watermanowi, 1983 rok był rokiem przełomowym na rynku piśmienniczym. Stworzył on bowiem pierwsze, napełniane pióro wieczne. Obecnie możemy wybierać spośród ogromnej ilości piór, które różnią się nie tylko kolorami, ale i swoją konstrukcją, a co za tym idzie, także stylem pisania. Wybór tego jedynego, idealnego dla nas narzędzia piśmienniczego, stał się więc nie lada problemem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

1. Stalówka

Stalówka jest najważniejszym elementem pióra. Wpływa bowiem na wygodę pisania, a także na wygląd liter. Decyduje również o jakości naszego narzędzia. Stalówki dzielimy między sobą pod względem:

  • grubości - bardzo cienka (EF), cienka (F), średnia (M), szeroka (B), bardzo szeroka (BB),
  • elastyczności - elastyczna (flex), lekko sztywna (semiflex), bardzo sztywna (manifold),
  • kształt zakończenia - standardowy (zaokrąglony), ze skośną końcówką, z prostą końcówką,
  • lateralizacji - proste lub ze skosem prawym (praworęczni), proste lub ze skosem lewym (leworęczni).

Narzędziem piśmienniczym, które posiada dobrej jakości, profesjonalne stalówki jest pióro wieczne Waterman Paris.

2. Rodzaj napełniania atramentem

  1. Pióro na naboje - jest najwygodniejsze, ponieważ nie ma ryzyka rozchlapania atramentu, a wymiana naboju jest bardzo szybka. Minusem jest fakt, iż do markowych piór pasują zazwyczaj jedynie markowe naboje.
  2. Pióro z tłoczkami - ogromnym plusem konwerterów, czyli tłoczków, jest fakt, iż możemy napełniać je dowolnym atramentem. Mamy do wyboru wbudowane, jak i wyciągane tłoczki, które napełnia się poza piórem.

3. Materiał wykonania

O jakości każdego pióra wiecznego świadczą materiały, z jakich stworzone zostały konkretne jego elementy. Najtańsze pióra, które zazwyczaj wykonane są z plastiku, nadają się dla dzieci i osób rozpoczynających przygodę z pisaniem, czy kaligrafią. Najdroższe, ale i najtrwalsze narzędzia piśmiennicze to pióra za kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Stworzone z samych szlachetnych materiałów, często z dodatkiem złota. Jeśli planujemy zakup pierwszego pióra dla dziecka, najlepszym wyborem będzie pióro wieczne Pelikan Griffix lub pióro wieczne Herlitz My Pen.

4. Gabaryty pióra

Pióro, którym będziemy się posługiwać, powinno być dopasowane do rozmiaru naszej dłoni. Mniejsze idealnie sprawdzą się dla kobiet i dzieci, a także w podróży lub w przypadku gdy zawsze chcemy mieć je przy sobie. Jeśli jednak nasze narzędzie piśmiennicze będzie służyło nam jedynie do składania podpisów i będziemy trzymali je przez większość czasu na biurku, lepiej zainwestować w większe, bardziej reprezentacyjne.