Jak przechowywać stemple biurowe?

27-01-2022

Stemple to bardzo ważny element w pracy biurowej. Pozwalają potwierdzić wiarygodność pism, przyspieszyć pracę oraz w szybki sposób nanieść na dokument dane firmy i czytelne imię i nazwisko osoby podpisującej dokument. Umieszczane są na dyplomach, świadectwach, klauzulach, zastrzeżeniach, decyzjach administracyjnych czy pełnomocnictwach. Wiele rodzajów pieczątek musi spełniać konkretne wymagania. 

Sposób przechowywania ważnych pieczątek

Stemple urzędowe czy inne istotne stemple biurowe muszą być przechowywane w taki sposób, by żadna osoba niepowołana nie mogła mieć do nich dostępu. Osoba, której została przydzielona dana pieczątka, powinna zadbać o przechowywanie jej w odpowiedni sposób. Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania ważnych nieużywanych pieczątek jest szafa zamykana kluczem lub kasetka. Stemple o bardzo dużym znaczeniu należy przechowywać w szafie pancernej. 

W trakcie pracy stemple powinny znajdować się w miejscu, które jest dostępne jedynie dla pracownika odpowiadającego za nie. Po zakończeniu pracy pieczątki powinny zostać odłożone w bezpieczne miejsce.

W przypadku stempli, które nie są bardzo istotne, jeśli są często używane, mogą po prostu znajdować się na biurku, położone na poduszce do stempli.

Jak przechowywać stemple, które nie są używane?

Stemple, z których korzysta się rzadko, warto trzymać w taki sposób, by się nie zabrudziły. Kluczowe jest także to, by pieczątka mokra od tuszu nie ubrudziła nim żadnych dokumentów, mebli, czy innych artykułów biurowych. Jeśli pieczątka ma zostać odstawiona na dłuższy czas do szafy, najlepiej jest ją umyć i wysuszyć. Do tego celu najlepiej wykorzystać wodę z delikatnym detergentem. Jeśli stempel wykonany jest z drewna, lepiej nie moczyć go w całości, a postarać się wyczyścić jedynie część, która nanosi wzór na papier. Po umyciu pieczątki należy osuszyć ją delikatnie za pomocą ręczników papierowych lub szmatki.

Długo nieużywane pieczątki powinny być też zabezpieczone przed kurzem. W tym celu warto trzymać je np. w pudełku.

Odpowiednia pielęgnacja stempli sprawi, że będą długo służyły.