Jak nauczyć się pisać piórem? Porady dla początkujących

01-10-2021

Pióro wieczne jest nie tylko narzędziem eleganckim i szlachetnym, ale także wymagającym oraz zobowiązującym do starannego pisania, co ma niebagatelny wpływ na rozwój zdolności manualnych, a także na poprawę charakteru pisma. Prawidłowe posługiwanie się piórem również wymaga nieco praktyki, a także cierpliwości. Jednak zanim chwycisz w dłoń swoje pióro, zapoznaj się z poradami dla początkujących, jakie przygotowaliśmy w powyższym artykule – pomogą Ci one uniknąć wielu błędów, powyginanych stalówek i zbędnej frustracji podczas nauki.

Jak prawidłowo trzymać pióro w dłoni?

W przeciwieństwie do powszechnej opinii, pisanie piórem wiecznym wymaga użycia kciuka, palca wskazującego oraz środkowego – trójpalczasty uchwyt pomaga kontrolować płynny ruch narzędzia, ograniczając jego drganie. Jednak, aby było to w pełni możliwe, miejsce uchwytu (sekcja) artykułu piśmienniczego musi opierać się o palec środkowy, tak aby kciuk prawą stroną czubka dotykał sekcji, podtrzymując narzędzie. Natomiast palec wskazujący jedynie samą końcówką powinien przytrzymywać górę sekcji, lekko wyginając się w łuk.

Z kolei resztę palców należy podkulić, aby mogły pełnić funkcję podpory i stabilizatora. Co więcej, dłoń powinna swobodnie spoczywać na blacie podparta jedynie na małym palcu i łokciu, tak aby nadgarstek nie dotykał biurka. Pamiętaj także, żeby nie wywierać silnego nacisku na pióro, ani nazbyt nie ściskać jego sekcji – dłoń powinna być rozluźniona, a uchwyt swobodny umożliwiający płynne pisanie oraz dozowanie odpowiedniej ilości atramentu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas nauki pisania piórem?

Niezwykle ważny jest odpowiedni kąt nachylenia pióra wiecznego względem papieru. Zazwyczaj zaleca się trzymanie tego narzędzia pod kątem 45-50 stopni – przy skośnym ułożeniu stalówki atrament lepiej wypływa. Uwaga, unikaj pisania piórem w pozycji pionowej, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do uszkodzenia stalówki, a także do porysowania lub przerwania struktury papieru.

Ponadto zwróć uwagę na ułożenie i ruch całej ręki – pisanie za pomocą pióra nie powinno ograniczać się jedynie do użycia nadgarstka. Całkowite unieruchomienie ramienia i przedramienia spowoduje znaczące ograniczenie ruchów dłoni, pogarszając wygląd pisma.

Oprócz prawidłowej techniki pisania oczywiście istotne jest również użycie pióra wiecznego o wysokiej jakości oraz artykułów papierniczych, umożliwiających pisanie bez problemów z przebijającym lub niewypływającym atramentem.