Jak naostrzyć ołówek bez temperówki?

02-03-2021

Z artykułami biurowymi i piśmienniczymi mamy do czynienia już od najmłodszych lat. Jednym z pierwszych akcesoriów, których dostarczają nam rodzice do tworzenia pierwszych samodzielnych rysunków, jest ołówek. Korzystają z niego również dorośli, na przykład sporządzając drobne notatki czy zaznaczając ważną datę w kalendarzu. Jeśli korzystamy z ołówka dosyć często, ważne jest, by regularnie go ostrzyć. Bez tego rysowanie po pewnym czasie stanie się niekomfortowe, a następnie niemożliwe. Najpopularniejszą metodą ostrzenia ołówka jest oczywiście użycie temperówki, zwanej również strugaczką. Czasem zdarza się jednak tak, że nie mamy jej pod ręką. Jak naostrzyć ołówek bez użycia temperówki?

 

Nóż lub nożyk do papieru

Często zdarza się tak, że w momencie, w którym musimy naostrzyć ołówek, temperówka akurat się gdzieś zapodziała. Niektórzy mają również tego pecha, że plastikowa strugaczka złamie się w momencie ostrzenia. W takiej sytuacji można użyć noża lub nożyka do papieru, który będzie nieco bezpieczniejszy. Najważniejsze jest ustawienie ostrza ołówka pod kątem. W jednej ręce powinien znajdować się ołówek, w drugiej nożyk, a kciuk powinien dociskać ostrze u góry. Istotna jest także siła docisku kciuka, ponieważ w zależności od tego, jak mocna będzie, ostrze wejdzie płycej lub głębiej w drewno. W celu zachowania bezpieczeństwa ważne jest, by ruchy wykonywać od siebie na zewnątrz. Dzięki temu będzie wygodniej, a jednocześnie wyeliminujemy zagrożenie skaleczenia. Zaletą takiego ostrzenia ołówka jest możliwość zostawienia większej części grafitu na zewnątrz, dzięki czemu czas rysowania po takim temperowaniu będzie dłuższy niż po użyciu tradycyjnej temperówki.

 

A może ołówek, którego nie trzeba temperować?

Nasza oferta artykułów piśmienniczych jest niezwykle szeroka. Znajdziecie w niej Państwo również rozwiązanie dla osób, które nie lubią zajmować się temperowaniem ołówków niezależnie od tego, którą metodę musieliby zastosować. Mamy tutaj na myśli ołówki automatyczne. Jest to niezwykle wygodna alternatywa dla tradycyjnego ołówka. Ma on wymienny, wysuwany podczas pisania grafit. Dzięki temu, że jego kształt przypomina długopis, jest bardzo wygodny do pisania. Oprócz tego można go bezpiecznie transportować, ponieważ jego końcówka jest chowana. Dodatkowym atutem ołówka automatycznego są również minimalne straty grafitu – zwykle można go wykorzystać aż w 95%.