Jak dobrać sprzęt do kaligrafii?

10-06-2020

Większość z nas patrzy z zachwytem na listy sprzed dekad, które pisane były pięknym, kaligrafowanym pismem. W dzisiejszych czasach w szkołach nie wymaga się od uczniów odpowiedniej schludności przy pisaniu i prowadzeniu zeszytów – nic więc dziwnego, że sztuka kaligrafowania poniekąd zanikła. Na szczęście wciąż wiele osób chce posiąść tę umiejętność, decydując się na ćwiczenie umiejętności piśmienniczych w ramach nowego hobby. Od czego warto zacząć?

Zestaw do kaligrafii

Przygodę z nauką pięknego pisania warto zacząć od zakupu pierwszego zestawu do kaligrafii. Dla osoby początkującej jest on absolutnie wystarczający. W zestawie zawsze znajduje się pióro na naboje i kilka stalówek o różnych rozmiarach. Do większych kompletów często dołączane są naboje w kilku kolorach i tłoczek. Tłoczek, najprościej mówiąc, służy do zasysania atramentu, jest więc świetną alternatywą dla zwykłych nabojów. Jest szczególnie przydatny przy zmianie kolorów podczas pisania – do tłoczka można zassać niewielką ilość danego koloru, po czym zmienić kolor na inny. W przypadku nabojów, po zamontowaniu jednego koloru, trzeba zużyć całość, aby atrament się nie zmarnował. Zestawy do kaligrafii, zarówno te podstawowe, jak i bardziej rozbudowane, można kupić w dobrym sklepie oferującym artykuły piśmiennicze. Warto zwrócić uwagę, czy pióro w danym komplecie przystosowane jest zarówno do potrzeb osób lewo-, jak i praworęcznych. Do niektórych zestawów dodawana jest także instrukcja do nauki kaligrafii.

Kaligrafia na poziomie zaawansowanym

Osoby, które dobrze opanowały posługiwanie się podstawowym zestawem do kaligrafii, zazwyczaj stawiają sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. Wtedy sięgają po oddzielnie kupowane obsadki, stalówki i atrament. Jednak do pisania przy ich pomocy potrzebna jest już wyćwiczona ręka, która zapobiegnie tworzeniu się nieestetycznie wyglądających kleksów. Do nauki kaligrafii przydaje się wtedy też specjalny papier, który odpowiednio chłonie tusz. Jeśli chodzi o ten ostatni, warto wybrać produkt naprawdę wysokiej jakości. Tusz, który okaże się zbyt rzadki, może zniweczyć efekt nawet najbardziej starannej pracy. Osoby, które kaligrafują od wielu lat, mają już swoje ulubione rozmiary stalówek, ich kształty, a nawet stopnie elastyczności – mimo to chętnie testują różnego rodzaju nowości na rynku.