Gramatura - ważny parametr przy wyborze papieru

29-12-2021

Gramatura to informacja na temat wagi jednego arkusza papieru. Oznaczana jest w gramach na metr kwadratowy. Im wyższa jest gramatura, tym grubsza i cięższa jest kartka. Papier, który doskonale nadaje się do jednego celu, do innego będzie zupełnie bezużyteczny. Same liczby oznaczające gramaturę mogą być mało jasną informacją, ale na szczęście na wielu artykułach papierniczych napisane jest, do czego są dostosowane.

 

Wybór papieru do drukarek

 

Szeroki wybór rodzajów papieru ksero może utrudniać zakup odpowiedniej ryzy.
Istotny jest typ drukarki oraz to, czy druk ma być wykonany jedynie w czerni, czy w kolorze.
W przypadku drukarek atramentowych, do wydruku dokumentów czarnym tuszem, wystarczy papier o gramaturze 80 g/m².
Należy pamiętać, że zarówno zbyt cienki, jak i za gruby papier będzie zacinał się w podajnikach drukarki, co może doprowadzić do awarii urządzenia. Warto więc sprawdzić w instrukcji obsługi, jakie gramatury papieru są odpowiednie do danego modelu.

Do drukarek laserowych zalecane jest używanie wyższej gramatury niż do drukarek atramentowych.
Niezależnie od rodzaju urządzenia, drukując obrazy zawierające dużo kolorów, należy wybrać możliwie jak najgrubszy papier, który obsługuje drukarka. W przeciwnym razie kartka pofaluje się od dużej ilości atramentu i efekt nie będzie zadowalający.

 

Jak dobrać papier do prac plastycznych?

 

W przypadku prac artystycznych warto decydować się na artykuły papiernicze o dużej gramaturze.  Nie dotyczy to jedynie wycinanek, które zwykle są dość cienkie, ponieważ służą do naklejania na inne kartki.
Warto zwrócić szczególną uwagę na gramaturę, gdy wybiera się papier do malowania akwarelą czy tuszem. Jeśli wybierze się zbyt cienki papier, to tusz będzie przez niego przebijał, a farba sprawi, że kartka pofaluje się, co zepsuje cały efekt. Papiery akwarelowe mają gramaturę nawet 350 g/m², co daje pewność, że papier spełni oczekiwania nawet przy użyciu dużej ilości wody.
Do szkiców ołówkiem wystarczy cieńszy papier, o gramaturze ok. 100 g/m².
Z kolei papiery do wykonywania kartek okolicznościowych powinny mieć dużą gramaturę, w okolicach 200 g/m². Taki będzie wyglądał elegancko.