Dobre zeszyty do szkoły. Jakie standardy powinny spełniać?

29-05-2020

Już na wstępie powiemy, że trudno jest jednoznacznie opisać, czym jest „dobry” zeszyt. Inne oczekiwania wobec zeszytów mają bowiem pierwszaki, a jeszcze inne młodzież czy studenci. Dobrym zeszytem można z pewnością nazwać ten, który cechuje się rzetelnym wykonaniem. Co jeszcze bierze się pod uwagę przy ocenie?

 

Format zeszytu

 

W szkołach najczęściej stosowane są zeszyty w formacie A5. Nic w tym dziwnego – idealnie mieszczą się do plecaka i są stosunkowo lekkie. Uczniowie starszych klas i studenci do niektórych przedmiotów wolą jednak zeszyty w formacie A4, w których dłuższe notatki i rozwiązania zadań można wygodnie umieścić na jednej stronie. Wzrokowcom zdecydowanie ułatwia to naukę.

 

Ilość kartek

 

Każdy sklep papierniczy oferuje zarówno zeszyty cienkie, nawet 16-kartkowe, jak i te bardzo grube. Dla pierwszaka w podstawówce „dobrym” będzie na pewno zeszyt cienki. Jest lekki, a maluchy nie sporządzają długich notatek. Studenci, zwłaszcza ci ze studiów zaocznych, chętnie wybierają kołozeszyty dość grube. W jednym lub dwóch zeszytach zmieszczą się notatki z całego roku i nie mają oni problemu z pakowaniem całej wyprawki na weekendowy zjazd.

 

Gładki, w linie czy w kratkę?

 

Dla osoby dorosłej zeszytem „dobrym” zazwyczaj jest ten w kratkę. Wygodnie można w nim robić notatki i wykonywać proste rysunki, czy tabele. Standardem dla dzieci w podstawówce są jednak również zeszyty w linie oraz zeszyty gładkie. Pierwsze z nich ułatwiają naukę pisania, a drugie – rysowania.

 

Okładka: twarda czy miękka?

 

Również i w tym przypadku trudno jest określić, co jest standardowo lepszym rozwiązaniem. Uczniowie noszący zeszyty w tornistrach lub plecakach często wybierają okładki miękkie, by nie dźwigać zbędnego ciężaru. W przypadku dorosłych zazwyczaj lepiej sprawdza się zeszyt w twardej okładce. Nawet po kilku miesiącach użytkowania wygląda on schludnie, zdecydowania ułatwia też wykonywanie notatek „na kolanie”.

 

Zeszyt szyty czy kołonotatnik?

 

W szkołach standardem są zeszyty szyte, z których trudniej niechcący wyrwać kartkę. Najlepszym zeszytem dla starszych uczniów i studentów często okazuje się jednak kołonotatnik, z którego łatwo zdobyć kartkę na kartkówkę. W kołonotatniku wygodniej też się pisze oraz bardziej komfortowo z niego uczy.

 

Ładna okładka

 

Kupując zeszyt, najczęściej oceniamy go po okładce. Tu również wybór jest ogromny i ciężko określić, która okładka zeszytu jest najlepsza. Wszystko zależy od gustu i wieku użytkownika. Dzieci chętnie sięgają po kolorowe produkty z postaciami z bajek. Młodzież – po te z ciekawą grafiką. Dorosłym często wystarcza gładka okładka w ich ulubionym kolorze.