Czym są tzw. kołozeszyty i kiedy się przydają?

05-08-2020

Mimo wzrastającej popularności aplikacji i e-notaników wciąż większość z nas prowadzi zapiski w wersji papierowej. Być może zastanawiamy się niekiedy, który artykuł papierniczy okaże się najbardziej przydatny. Dobrym rozwiązaniem są zeszyty lub bruliony, ale czy nie ma dla nich alternatywy? Okazuje się, że doskonałym narzędziem do sporządzania notatek jest kołozeszyt.

Kilka słów o tzw. kołozeszytach

Kołozeszyt bywa nazywany kołonotatnikiem albo zeszytem na spirali. Drugie z określeń nawiązuje do charakterystycznego elementu budowy omawianego artykułu. Kartki w kołozeszycie nie są klejone albo zszywane tak, jak to ma miejsce w zwykłych zeszytach, ale są spinane spiralą. Charakterystyczny łącznik bywa wykonany z tworzywa sztucznego albo z metalowego drutu. Kolejną charakterystyczną cechą kołozeszytu jest perforacja ułatwiająca wyrywanie kartek w estetyczny sposób. Dzięki temu, że są one dziurkowane, to zapisane notatki można wpiąć do segregatora.

Za sprawą spirali każdą kartkę można obrócić o 360o, co umożliwia złożenie kołozeszytu i pisanie w nim nawet wtedy, gdy nie mamy pulpitu czy blatu, na którym moglibyśmy go oprzeć. Pomocne są w tym z reguły usztywniane okładki, zresztą świetnie chroniące wnętrze kołozeszytu przed zniszczeniem.

Zeszyt na spirali został więc pomyślany w ten sposób, aby ułatwić nam prowadzenie oraz organizację porządku wśród zapisków. Utrzymanie ładu w notatkach może być jeszcze łatwiejsze, jeśli wybierzemy model z przekładkami oraz z kieszonkami.

Do biura, na studia, do szkoły i nie tylko…

Kołozeszyt to artykuł papierniczy o wszechstronnym zastosowaniu. Warto zwrócić uwagę, że dostępny jest w podstawowych formatach, czyli: A4, A5, A6 i B5. Można wybrać interesującą nas ilość kartek, np. 80, 100, 120 oraz 160 o gramaturze 70g/m2 lub 90g/m2. Zeszyty na spirali oferowane są w popularnych liniaturach, a więc w kratę oraz linię. Tak, jak widać, wybór jest doskonały.

Kołonotatniki sprawdza się więc w pracy biurowej każdego typu. Ułatwią prowadzenie zapisków podczas konferencji albo przygotowanie się do niej. W wygodny sposób można na nich przygotować listę zadań dla siebie oraz dla współpracowników i w każdej chwili sprawnie ją wyrwać. Kołozeszyty formatu A4 to wygodne narzędzie do sporządzania rysunków, wykresów i schematów oraz tak popularnych map myśli czy sketchnotek.

Zalety kołozeszytów docenią również studenci. To głównie z myślą o nich pojawiły się w asortymencie naszego sklepu papierniczego online zeszyty na spirali zawierające jednocześnie kartki w linię oraz w kratkę. Dzięki dodatkowym przekładkom mogą na wszystkich zajęciach korzystać z jednego narzędzia do zapisków. Natomiast w odpowiednim momencie można kartki wyrwać i powinąć do przygotowanych segregatorów.

Po zeszyty na spiralach sięgają chętnie również uczniowie. Nastolatki oraz młodzież może używać kołozeszytów jako zeszytów przedmiotowych, a młodsi uczniowie będą mieli wygodne narzędzie zapisków na brudno.

Jednak warto pamiętać, że kołozeszyty przydadzą się również we wszelkich sytuacjach nieformalnych. Mogą pełnić rolę zwykłego notesu, z którego kartki są potrzebne do sporządzania listy sprawunków albo odręcznego napisania usprawiedliwienia nieobecności dziecka w szkole. Sporządzanie zapisków w wersji papierowej do często zalecona metoda, by uporządkować własne myśli, spisać pomysły oraz plany lub listy rzeczy, za które trzeba być wdzięcznym. Kołozeszyty, zwłaszcza te z przegródkami, będą idealnym sposobem na założenie modnego bullet journalu – swoistego planera i pamiętnika w jednym.

Ilość zastosowań jest nieograniczona, a to pokazuje, że wielu z nas wciąż odczuwa potrzebę kontaktu z konkretnym artykułem papierniczym, chociaż już tak spora część naszego życia przeniosła się do świata wirtualnego.