Czym różni się długopis od cienkopisu?

05-10-2020

Mimo że w dzisiejszych czasach do pracy i nauki głównie służy nam komputer, to i tak trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tradycyjnych przyborów piśmienniczych. W asortymencie jest tak wiele artykułów tego typu, że niekiedy ciężko dokonać wyboru. Kiedyś dostępne było jedynie gęsie pióro, dziś natomiast kusi nas bogactwo barw, zastanawia rozpiętość cenowa i różnorodne przeznaczenie. Mimo to wśród najczęściej wybieranych przyborów do pisania znajdują się długopis i cienkopis.

Pierwszy z nich został wynaleziony w 1938 roku i choć początkowo był bardzo drogi, szybko zdobył popularność. Składa się z obudowy, w której znajduje się wypełniony tuszem wkład zakończony obsadką. Umieszczona w niej obrotowa kulka równomiernie rozprowadza tusz na papierze.  Przestrzeń pomiędzy kulką jest na tyle mała, że pozwala na wydostanie się tuszu podczas pisania, zapobiega natomiast jego rozlaniu. Długopis w czasie kontaktu z kartką papieru stawia niewielki opór, nie przebija na drugą stronę, a przede wszystkim się nie rozmazuje. Jest to dużą zaletą podczas podpisywania dokumentów, gdzie liczy się precyzja i estetyka. Na jego korzyść przemawia również fakt, że jego wkład najczęściej jest wymienny. Długopis jest dobrym wyborem dla miłośników tradycyjnych rozwiązań.

Drugim popularnym przyborem piśmienniczym jest cienkopis. Najczęściej ma on końcówkę z metalową podstawą, z której wystaje nasączony atramentem sztyft. Ten przyrząd piśmienniczy charakteryzuje się dużą wytrzymałością i płynną linią pisania. Nadaje się do zastosowań, które wymagają precyzji i wysokiej pigmentacji. Cienkopisy idealnie sprawdzają się dla osób prawo i leworęcznych, a ich cieniutka igłowa końcówka gwarantuje doskonałą linię pisania. Mogą być wykorzystywane na wszystkich rodzajach papieru. Sprawdzą się także do kolorowania, tym bardziej że występują w różnorodnych barwach.

Zarówno długopis, jak i cienkopis jest popularnym przyborem służącym do pisania. Każdy z nich ma jednak swoich zwolenników, którzy dzielą się na miłośników rozwiązań tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych.