Czym charakteryzuje się papier fotograficzny?

28-02-2022

Papiery do zdjęć dostępne są w kilku wariantach. Najbardziej popularne są papiery błyszczące i matowe. Kolejną kwestią, którą się różnią, jest gramatura i format. Rodzaj papieru trzeba dostosować do tego, gdzie będzie prezentowane zdjęcie wydrukowane na nim. Różne rodzaje papierów mają inne cechy i zastosowania. Warto sprawdzić czym się różnią, aby dokonywać wyboru papiery fotograficznego świadomie.

Jakie cechy ma papier fotograficzny?

Papier przeznaczony do wydruku zdjęć różni się od zwykłych kartek tym, że składa się z kilku warstw. Baza papieru fotograficznego znajduje się pomiędzy dwiema warstwami polimeru. Polimery, które są na spodzie kartki, odpowiadają za to, by tusz nie wsiąkał zbyt głęboko. Polimery znajdujące się na górze kartki pokryte są warstwą absorpcyjną. Na warstwie absorpcyjnej znajdują się rozjaśniacze optyczne, które wzmacniają kontrast pomiędzy bielą a ciemnymi częściami nadruku na papierze. Dzięki temu papier fotograficzny lepiej niż zwykły papier jest w stanie odzwierciedlić rzeczywiste barwy.

Istotną kwestią przy wyborze papieru fotograficznego jest jego gramatura. Im wyższa gramatura, tym grubszy jest papier. Ważne, by zwrócić uwagę na to, jaką grubość papieru obsługuje drukarka.

Różnice pomiędzy papierem błyszczącym i matowym

Najczęściej używanymi rodzajami papieru są papiery błyszczące i matowe. Papier błyszczący ma śliską, mocno odbijającą światło powierzchnię. Wydruki na tym papierze mają intensywne barwy. Jego powierzchnia oddaje bardzo głębokie czernie i podnosi kontrast zdjęć. Ze względu na to, że papier ten jest gładki, ślady palców na jego powierzchni są mocno widoczne. Z tego powodu nadaje się do albumów, w których zdjęcia są zabezpieczone folią. Kolejną wadą błyszczącego papieru jest to, że mocno odbija światło, przez co może utrudniać oglądanie zdjęcia powieszonego na ścianie.
Papier matowy mimo swojej nazwy nie jest zupełnie matowy. Również odbija światło, jednak mniej niż papier błyszczący. Jest bardziej odporny na zabrudzenia. Poza tym dobrze prezentuje fotografie w ramce na ścianie. Kolory zdjęć na papierze matowym mogą wydawać się mniej nasycone niż na błyszczącym.